Wyprawka dla noworodka

by - kwietnia 25, 2018

Cześć, 
Dziś przychodzę do Was z kontynuacją wyprawki. (pierwsza część tu) Tym razem lista rzeczy potrzebnych dla noworodka. Inaczej pisząc zdradzę Wam listę rzeczy, które przydały mi się przy córkach przez ich pierwsze miesiące życia. 
Z doświadczenia oraz rad powiem Wam, że nie warto oraz nie do końca powinno się kupować wszystko nowe. A już w szczególności w ilościach hurtowych ubranek.  Większość z tych rzeczy nawet nie zdążycie ubrać. Ubranka 52-56 będą na tydzień, góra dwa. Warto kupować używane, bo są to rzeczy niezniszczone i często w idealnym stanie. Nie wariujcie też przy zakupach, bo ta lista będzie się ciągle powiększać i powiększać a koszta wcale nie będą maleć a rosnąć. Koszta te wahają się od 500 złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy tu od Was oczywiście. Z doświadczenia wiem również, że nie wszystko jest nam tak niezbędne jak zapewniają nas producenci. 

Ubranka - Powinny być uszyte z miękkich, naturalnych materiałów, luźne i wygodne. Z kupnem ślicznych sukienek, bluzeczek i spodenek lepiej poczekać, w pierwszych miesiącach najbardziej praktyczne dla dziecka będą body i pajacyki.

  • Body - Na początek najlepsze są ubrania rozpinane z przodu na całej długości. Później, gdy dziecko trzyma już dobrze główkę wystarczy zapięcie na ramieniu lub szeroki dekolt. Najlepiej kupić trzy bez rękawów i trzy z długimi rękawami.
  • Pajacyki -Najwygodniejsze dla początkujących rodziców niemowlęce ubranka. Najlepiej, by były rozpinane z przodu na całej długości i w kroku. Warto kupić trzy cieńsze i trzy grubsze.
  • Kaftaniki - To po prostu bluzeczki. Najlepiej, by były zapinane z przodu na napy. Ważne też, by rękawy były szerokie pod pachami. Nie kupujcie więcej niż pięć sztuk.
  • Śpioszki- Dobrze, by miały rozpięcie w kroku. Wystarczy pięć sztuk.
  • Czapeczki - Potrzebne będą dwie. Jedna cienka, bawełniana, a druga cieplejsza. Dobrze, by była wiązana pod brodą na troczki, inaczej będzie się zsuwać. Miałam, ale nie używałam osobiście ich w ogóle przy dziewczynach.
  •  Rękawiczki - żeby nie drapało się malutkimi paznokietkami (na pierwsze godziny przed obciciecem paznokci).
  • Kombinezon - Potrzebny na spacery w chłodniejsze dni. Jeśli wasz maluch przyjdzie na świat latem, wstrzymajcie się z tym zakupem. Jesienią będziecie z pewnością potrzebowali innego rozmiaru. Dla maluszków urodzonych zimą przyda się na pewno 56 i 62 rozmiar.
  • Skarpetki - Ważne, by nie uciskały nóżek. Trzy pary w zupełności wystarczą

Pieluchy jednorazowe- Dla noworodka zwykle najlepsze są w rozmiarze newborn lub mini. W pierwszych miesiącach warto wypróbować produkty różnych firm. Nie wiadomo, które będą wam najbardziej odpowiadać.
Nie rezygnuj zupełnie z pieluch tetrowych. Przydają się do położenia na przewijaku, podłożenia pod główkę, przykrycia malucha w upalny dzień. Dzieci lubią z nimi również spać (przypominają im pempowinę). Przy obu córkach miałam zestaw 10 sztuk różnego rodzaju. 

Butelka - Jeśli zamierzasz karmić piersią, twojemu dziecku jest zupełnie zbędna. Podobnie jak smoczki, sterylizatory itp. Ja miałam kupione 2 butelki i smoczki, ale użyłam butelek dopiero w 4 miesiącu. Smoczków moje dzieci nie tolerują. (post o butelkach Twistshake tu


Chusta - Jest wygodniejsza niż nosidło, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Można nosić w niej malucha od urodzenia. Jest bardzo polecana w szczególności przy wcześniakach. 


Łóżeczko - Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania na jego nogach kółek i (lub) płóz. Jeśli wybierzecie nieco większy model, w którym można w ogóle zdemontować szczebelki, i pozostawić jedynie materac na stelażu, posłuży dziecku nawet do pięciu, sześciu lat. 


Materac - Nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy. Najlepszy będzie z gąbki lub pianki, lateksu.
Tu link do postu o koszu Mojżesza, który bardzo Wam polecam. 

Kokon niemowlęcyDziecko może korzystać z niego podczas popołudniowej drzemki z rodzicami w łóżku, podczas której nie musimy się obawiać o przypadkowe zgniecenie, jeśli np tata ma mocny sen. Zastępuje coś w rodzaju przenośnego łóżeczka. Dzięki temu że dziecko ma ciasno nadal myśli, że jest w brzuszku. Świetnie sprawdza nam się przy drugiej córce. 

Szumiś / aplikacja Szumiś - szum ten wycisza Maluszki i ułatwia im zasypianie. Przypomina im to, co miesiącami słyszały w brzuchu Mamy. Bez szumu suszarki oraz szumisia Karina nie śpi. Polecam bardzo! Serce szumisia było z nami w szpitalu nawet. Na starszą córkę też czasem działa. 

Nożyczki do paznokci -Muszą być dość cienkie i mieć zaokrąglone końce.


Oliwka - Podobnie jak różne balsamy i mleczka do ciała, potrzebna jest tylko przy suchej skórze. Większości niemowląt jest więc zbędna.


Rożek - Noworodki lubią ciepło i czuć się skrępowanym przez pierwsze miesiące. U nas nie sprawdzały się. 
Wózek - Niezbędny dla niemowlęcia. Najlepiej, żeby był tradycyjny, głęboki z obszerną gondolą, dużymi kołami i dobrą amortyzacją. Wybór pozostaje do Was, gdyż jest ogromny. Sami będziecie wiedzieli czego szukacie. 

Fotelik samochodowy - Tylko w nim wasze dziecko będzie mogło podróżować bezpiecznie. Niemowlęta powinny jeździć w fotelikach przeznaczonych dla dzieci o wadze do 10, 13 lub 18 kg (tyłem do kierunku jazdy). Bardzo przydaje się też możliwość wpięcia w stelaż wózka. 

Kocyk - Powinien być miękki, lekki i niezbyt duży. Raczej z polaru lub anilany niż wełniany (wełna często wywołuje alergię). Przydadzą się dwa na zmianę: jeden cieńszy, jeden grubszy. Polecam te z minki. Ja jestem zakochana w tym materiale. Jest bezpieczny dla dzieci oraz daje bardzo dużo ciepła. 

Leżaczek - Fantastyczne urządzenie, dzięki któremu niemowlę może bezpiecznie siedzieć, obserwując rodziców krzątających się po domu. Bezpiecznie można w nim jednak posadzić dopiero mi
esięczne dziecko, nie ma więc pośpiechu z zakupem.

Pościel - Wystarczą dwie zmiany. Maluch potrzebuje lekkiej kołdry z poszwą i prześcieradła. Jeśli kupicie takie z gumką, nie będzie się zsuwać z materaca ani marszczyć. 


Maść przeciw odparzeniom - Jeden z nielicznych niezbędnych kosmetyków. Nawet w najlepszej pieluszce skóra okolic intymnych jest narażona na podrażnienie. 


Nawilżane chusteczki - Przydadzą się, gdy będziecie musieli przewinąć dziecko poza domem. Na co dzień najlepiej myć pupę po prostu ciepłą wodą. Myłam wodą na początku potem już tylko chusteczki, nigdy problemów nie mieliśmy. 


Zabawki - Jedyna zabawka, którą naprawdę warto kupić w pierwszym miesiącu to karuzela nad łóżeczko. Nawet noworodek przygląda się mu z zainteresowaniem i z upodobaniem słucha spokojnej melodii płynącej z pozytywką. Nie działa na każde dziecko niestety. 

Wanienka - Najbardziej praktyczna będzie na stelażu (kąpiąc malucha nie będziecie nadwerężać kręgosłupa). Dobrze też, by miała odpływ. Mieliśmy zwykłą posłużyła przez kilka miesięcy. 


Ręcznik - Ten do kąpieli powinien być duży i miękki, przyda się też kapturek, ale wcale nie jest konieczny. Przyda wam się też mały, np. do wytarcia umytej pupy. 


Proszek do prania - Najlepiej, by był hipoalergiczny, przeznaczony specjalnie do niemowlęcych ciuszków. Malutkie dzieci mają bowiem bardzo wrażliwą skórę.

źródło zdjęć: google

You May Also Like

0 komentarze