łóżeczko drewniane czy turystyczne?

by - sierpnia 05, 2018


Cześć!
Pewnie każda z przyszłych rodziców staje prędzej czy później przed wyborem łóżeczka dla swojego maluszka. Pierwsza myśl Wasza pewnie to drewniane, standardowe łóżeczko ze szczebelkami, a może jednak turystyczne?
Sen niemowlaka jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego rozwoju. Prócz nocnego czuwania, karmienia także dobranie odpowiedniego łóżeczka jest ważnym obowiązkiem każdego rodzica. Sklepy zasypują nas różnymi ofertami. Ale która będzie idealna dla naszego dziecka?
Jakie łóżeczko dla niemowlaka najlepiej wybrać? Tu odsyłam Was do postu o koszu Mojżesza, który znajdziecie tu.  Jednak dzieci z czasem z niego wyrastają i co dalej, które wtedy wybrać?


Jeśli chodzi o łóżeczka drewniane, są one wykonane w całości z drewna, posiadają solidny stelaż, podstawę, którą można odpowiednio regulować oraz wyjmowane szczebelki. Dostępne w kilku kolorach a nawet z dziecięcymi wzorami oraz dodatkową opcją szuflady na pościel. Atutem drewnianych łóżeczek jest ich solidność i stabilność. Są za to bardzo ciężkie co sprawia, że nie ma możliwości, by dziecko przewróciło się wraz z łóżeczkiem, ale za to sprawia, że  niełatwo jest je przenieść czy przestawić. Wyjmowane szczebelki umożliwią dziecku samodzielne wchodzenie i wychodzenie, gdy będzie starsze. Wadą drewnianego łóżeczka jest to, że maluch łatwo może zrobić sobie w nim krzywdę. Dlatego warto dokupić ochraniacze. Szczebelki pomogą w nauce podnosząc się do góry, ale mogą przyprawić o guza.


Czy w takim wypadku lepszą opcją może okazać się łóżeczko turystyczne? Największą zaletą łóżeczka turystycznego jest łatwość w jego przenoszeniu oraz to, że jest bardzo lekkie. Łato zmieniamy miejsce położenia, przesuwamy czy przenosimy. Bardzo często zaopatrzone jest w kółka przy nogach. Większość rodziców korzysta z niego, gdy wybiera się w podróż. Niektóre posiadają rozsuwany bok, który umożliwia dziecku samodzielne wchodzenie. Pełni świetnie funkcję kojca. Możemy w łatwy sposób przenieść je w dowolne miejsce np. do kuchni i spokojnie sprzątać widząc co robi dziecko. Jest świetną opcją do małych mieszkań, ponieważ zajmuje mniej miejsca niż łóżeczko drewniane i w razie potrzeby da się je złożyć. Oczywiście dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, z nadrukami, przewijakami, daszkami, przywieszanymi zabawkami, moskitierami a nawet zestawem kieszeni.  Pierwszą wadą, którą dostrzegłam, gdy spotkałam się z takim łóżeczkiem jest miękkie dno, na którym śpi dziecko, to niestety sama dykta. Bez dobrego materaca, który umożliwi prawidłową pozycje kręgosłupa podczas snu ani rusz.  Kolejny minus, który jest jednocześnie plusem to waga łóżeczka, co może sprawić, że łóżeczko przewróci się podczas wychylenia dziecka. Siatka może utrudniać dziecku obserwację otoczenia. Materiał szeleścić a nawet potrafi rozpruwać się w miejscu łączenia z siatką.

Niezależnie od tego, które łóżeczko dla niemowlaka wybierzemy, na pewno nie należy oszczędzać na dobrym materacu, który zadba o jakość snu, ale i zdrowie naszego dziecka. Wybierzmy takie łóżeczko, które bardziej dostosuje się do naszej rodziny i spełni jej potrzeby.  Ja szukałam łóżeczka od razu po wizycie u lekarza, pierwsza ciąża, rozumiecie. ;) A w drugiej nie szukałam, bo wiedziałam, ze wykorzystam to kupione pierwszej córce. Pozostałam wierna drewnianej wersji. Przy pierwszej córce kierował mną głównie wygląd, ale wiem po ponad 2 latach doświadczenia, że to był najlepszy wybór i jak sami widzicie może służyć nawet i  rodzeństwu, bo się nie niszczy.

You May Also Like

3 komentarze

  1. Nasza Hania zasypia tylko i wyłącznie w łóżeczku turystycznym simon z lionelo. Próbowaliśmy usypiać w drewnianym, ale budzi się po kilku godzinach....

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi zdecydowanie bardziej podobają się łóżeczka drewniane

    OdpowiedzUsuń
  3. Drewniane łóżeczka mają w sobie jakiś urok. Są solidniejsze i według mnie ładniejsze. Jednak turystyczne łóżeczka są lżejsze i można je brać w podróż gdzie dziecko znając miejsce szybko w nim zaśnie. Jednak do domu lepsze jest moim zdaniem łóżeczko drewniane.

    OdpowiedzUsuń